XP Power Switching Power Supply, ECE20US05 5V dc, 4A, 20 W, Input 85V ac to 264V ac
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
5V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
20W
SMPS Output Current
4A
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
23mm
Length
52.4mm
Weight
60g
Standards/Approvals
Width
27.2mm
Maximum Input Voltage
264V ac
Efficiency
77%
Series
ECE
Minimum Input Voltage
85V ac
Output Current
4A
Hazardous Area Certification
No
Country of Origin
China
Product details
XP Power - ECE Series of 20/40 W AC-DC Power Supplies
The ECE series from XP Power offers an excellent range of 20 W to 40 W, PCB and chassis mount power supplies. These highly reliable encapsulated power supplies have single output voltages from 3.3 V to 48 V and feature an ultra-compact construction. The range also attributes less than 0.3 W no load input power, peak load capability and a high efficiency of up to 86%.
20 W to 40 W AC-DC power supplies
Single outputs from 3.3 V to 48 V
Encapsulated PCB and chassis mount versions
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 86%
-25 °C to +70 °C Operating temperature
XP Power
Stock information temporarily unavailable.
EGP 3,514.00
EGP 3,514.00 Each (ex VAT)
EGP 3,514.00
EGP 3,514.00 Each (ex VAT)
Product Type
Switching Power Supply
Maximum Output Voltage
5V dc
Number of Outputs
1
Mount Type
PCB
Power
20W
SMPS Output Current
4A
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Depth
23mm
Length
52.4mm
Weight
60g
Standards/Approvals
Width
27.2mm
Maximum Input Voltage
264V ac
Efficiency
77%
Series
ECE
Minimum Input Voltage
85V ac
Output Current
4A
Hazardous Area Certification
No
Country of Origin
China
Product details
Ultra-compact size
<0.3 W no load input power
Peak load capability
High efficiency up to 86%