Vishay, 33Ω 50W Wire Wound Panel Mount Resistor RH05033R00FE02 ±1%
RS Stock No.: 845-9936Brand: VishayManufacturers Part No.: RH05033R00FE02
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Resistance
33Ω
Power Rating
50W
Series
RH
Tolerance
±1%
Technology
Wire Wound
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
+250°C
Minimum Temperature Coefficient
-20ppm/°C
Maximum Temperature Coefficient
+20ppm/°C
Country of Origin
Mexico
Product details
50 Watt RH050 Series ±1%
Features and Benefits
• Mounts on chassis to utilize heat-sink effect
• Moulded construction for total environmental protection
• High Stability <0.05% Year
• Resistance Tolerance 1%
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
EGP 588.00
EGP 588.00 Each (ex VAT)
EGP 588.00
EGP 588.00 Each (ex VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
Vishay
Resistance
33Ω
Power Rating
50W
Series
RH
Tolerance
±1%
Technology
Wire Wound
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
+250°C
+20ppm/°C
Country of Origin
Mexico
Product details
50 Watt RH050 Series ±1%
Features and Benefits
• High Stability <0.05% Year
• Resistance Tolerance 1%