TE Connectivity 10Ω Wire Wound Ceramic Fixed Resistor 5W ±5% SQMW510RJ
RS Stock No.: 199-7703Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: SQMW510RJ
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
10Ω
Power Rating
5W
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Series
SQM5
Maximum Operating Temperature
+250°C
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
PRICED TO CLEAR
Yes
Minimum Operating Temperature
-55°C
Lead Pitch
5mm
Product details
5W SQM5 Series
Flameproof
Power rating of 5W at 70°C
Resistor marked with value
Overload Maximum 700V
Working Voltage 350V
Ideal for small batch production, development and R&D department
Click here to find out more
You may be interested in
TE Connectivity 10 Ω Wirewound Resistor 5 W 5 %
EGP 63.00Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Resistance
10Ω
Power Rating
5W
Tolerance
±5%
Technology
Wire Wound
Series
SQM5
Maximum Operating Temperature
+250°C
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
PRICED TO CLEAR
Yes
Minimum Operating Temperature
-55°C
Lead Pitch
5mm
Product details
5W SQM5 Series
Flameproof
Power rating of 5W at 70°C
Resistor marked with value
Overload Maximum 700V
Working Voltage 350V