TE Connectivity HSC25010RJ, 10 Ω 250 W Wirewound Chassis Mount Resistor ±5 %
RS Stock No.: 720-5533PBrand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HSC25010RJ
brand-logo
View all in Chassis Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
10Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
250W
Series
HSC250
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
163mm
Overall Height
42mm
Overall Width
73mm
Standards/Approvals
RoHS
Product details
250W Aluminium housed wirewound resistor, HSA Series
Braking resistor
Balancing resistor
Capacitor charging & discharging
Crowbar
Filter
Electrical Machinery general use
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Select packaging type
P.O.A.
Select packaging type
Specifications
Resistance
10Ω
Product Type
Chassis Mount Resistor
Power Rating
250W
Series
HSC250
Packaging
Tray
Package/Case
Aluminium
Tolerance
±5 %
Temperature Coefficient
+50 ppm/°C
Automotive Standard
No
Technology
Wirewound
Termination Style
Solder Lug
Overall Length
163mm
Overall Height
42mm
Overall Width
73mm
Standards/Approvals
RoHS
Product details