TDK-Lambda DRB120/240-3 DIN Rail DIN Rail Power Supply 575V ac AC Input 12V dc, 10 A Output DC 120 W
brand-logo
View all in DIN Rail Power Supplies
Technical Document
Specifications
Series
DRB120/240-3
Product Type
DIN Rail Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Sub Type
DIN Rail
Electrical Phase
3
Input Voltage Type
AC
Power
120W
Output Current
10A
Minimum Operating Temperature
-25°C
Output Voltage Type
DC
Remote signal DC-OK
Yes
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
Width
55mm
Height
129mm
Maximum Input Voltage
575V ac
Minimum Input Voltage
350V ac
Efficiency
89.4%
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
EGP 17,452.00
EGP 17,452.00 Each (ex VAT)
EGP 17,452.00
EGP 17,452.00 Each (ex VAT)
Series
DRB120/240-3
Product Type
DIN Rail Power Supply
Maximum Output Voltage
12V dc
Sub Type
DIN Rail
Electrical Phase
3
Input Voltage Type
AC
Power
120W
Output Current
10A
Minimum Operating Temperature
-25°C
Output Voltage Type
DC
Remote signal DC-OK
Yes
Maximum Operating Temperature
70°C
Hazardous Area Certification
No
Standards/Approvals
Width
55mm
Height
129mm
Maximum Input Voltage
575V ac
Minimum Input Voltage
350V ac
Efficiency
89.4%