TDK-Lambda Embedded Switch Mode Power Supply SMPS, CFE400M-48-5C-TFCML-NT, 48V dc, 8.3A, 400W, 1 Output, 85 →
RS Stock No.: 764-9255Brand: TDK-LambdaManufacturers Part No.: CFE400M-48-5C-TFCML-NT
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Output Voltage
48V dc
Output Current
8.3A
Power Rating
400W
Number of Outputs
1
Input Voltage
85 → 264V ac
Mounting Type
Open Frame
Package Type
Open Frame
Length
177.8mm
Width
100mm
Medical Approved
Yes
Depth
71.2mm
Efficiency
94%
Minimum Temperature
0°C
Weight
860g
Maximum Temperature
+70°C
Country of Origin
United Kingdom
Product details
TDK Lambda Series CFE400M, 400W, U Bracket AC-DC Medical Power Supply
CFE400M, 400W, fan cooled, AC-DC U Bracket, low profile medical power supplies rated at 400W for operating temperatures from 0°C to +50°C with an AC input range of 85-264Vac and dual fusing as standard. These CFE400M AC-DC power supplies have a low leakage current of < 300μA, 4kVac reinforced input-to-output isolation, an output-to-ground isolation of 1500Vac and meet IEC/EN/UL/CSA 60601-1 Editions 2 & 3 safety approvals, suitable for medical and dental applications. The CFE400M series medical power supply has a zero-voltage-switching (ZVS) resonant converter on the output stage which reduces switching losses and noise, improves EMC, and enhances overall efficiency. The microprocessor within these CFE400M medical power supplies control the output of the resonant converter as well as the current limit and peak current operation, which enables the supply to provide power to inductive as well as capacitive loads. Typical applications for these CFE400M 400W medical power supplies include medical/dental equipment and other high integrity applications including laboratory, process controls, ATE, automation, broadcast, instrumentation, routers, servers and security networks.
Wide input voltage range of 85-264 Vac
Medical approval to IEC/EN/UL/CSA 60601-1 Editions 2 & 3
4kVac reinforced input-to-output isolation
Low leakage current of < 300μ
Dual fusing
5V / 80mA (0.5W standby mode power)
High efficiency of 94% typically
Full digital control
Remote On/Off inhibit and POWER GOOD signalling
Short circuit, overvoltage and over temperature protection
Compact 7.0 x 3.94 x 1.6" design
EMC compliance to EN55011, EN55022 Class B, FCC47 part 15 subpart B
Harmonic current compliance to EN61000-3-2 Class A
Standards
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
P.O.A.
Technical Document
Specifications
Output Voltage
48V dc
Output Current
8.3A
Power Rating
400W
Number of Outputs
1
Input Voltage
85 → 264V ac
Mounting Type
Package Type
Length
177.8mm
Width
100mm
Medical Approved
Yes
Depth
71.2mm
Efficiency
94%
Minimum Temperature
0°C
Weight
860g
Maximum Temperature
+70°C
Country of Origin
United Kingdom
Product details
Low leakage current of < 300μ
Dual fusing
Full digital control