STPS40150C
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
3
Peak Reverse Current Ir
8μA
Minimum Operating Temperature
-65°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
250A
Maximum Forward Voltage Vf
0.69V
Maximum Operating Temperature
175°C
Height
4.6mm
Length
10.4mm
Standards/Approvals
No
Automotive Standard
No
Product details
Schottky Barrier Diodes, 40A to 240A, STMicroelectronics
This high voltage Schottky rectifier is suited for high frequency switch mode power supplies.
Packaged in ISOTOP, this device is intended for use in the secondary rectification of applications.
Key Features
- Negligible switching losses
- Avalanche rated
- Low leakage current
- Good trade-off between leakage current and forward voltage drop
- Insulated package ISOTOP:
- Insulated voltage: 2500 VRMS
- Capacitance: 45 pF
Diodes and Rectifiers, STMicroelectronics
Stock information temporarily unavailable.
EGP 7,400.00
EGP 148.00 Each (In a Tube of 50) (ex VAT)
EGP 7,400.00
Technical Document
Specifications
Brand
STMicroelectronicsProduct Type
Diode
Mount Type
Surface
Package Type
TO-263
Maximum Continuous Forward Current If
40A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
150V
Diode Configuration
Common Cathode
Series
STPS40150C
Rectifier Type
Schottky
Pin Count
3
Peak Reverse Current Ir
8μA
Minimum Operating Temperature
-65°C
250A
Maximum Forward Voltage Vf
0.69V
Maximum Operating Temperature
175°C
Height
4.6mm
Length
10.4mm
Standards/Approvals
Automotive Standard
Product details
Key Features
- Negligible switching losses
- Avalanche rated
- Low leakage current
- Insulated package ISOTOP:
- Insulated voltage: 2500 VRMS
- Capacitance: 45 pF