SMC 2 Finger Double Acting Action Pneumatic Gripper, MHF2-20D1R, Low Profile Gripping Type
RS Stock No.: 237-3557Brand: SMCManufacturers Part No.: MHF2-20D1R
brand-logo
View all in Pneumatic Grippers
Technical Document
Specifications
Brand
SMC
Number of Fingers
2
Product Type
Pneumatic Gripper
Bore Size
20mm
Gripping Type
Low Profile
Action Type
Double Acting
Stroke Length
40mm
Series
MHF2
Maximum Operating Pressure
7 bar
Port Size
M5
Weight
850g
Gripping Force - Internal
141N
Gripping Force - External
141N
Minimum Operating Temperature
-10°C
Maximum Operating Temperature
60°C
Length
114mm
Height
41mm
Standards/Approvals
No
Width
62mm
Maximum Operating Frequency
120cpm
Country of Origin
Japan
View all in Pneumatic Grippers
Stock information temporarily unavailable.
EGP 67,676.00
EGP 67,676.00 Each (ex VAT)
EGP 67,676.00
EGP 67,676.00 Each (ex VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
SMC
Number of Fingers
2
Product Type
Pneumatic Gripper
Bore Size
20mm
Gripping Type
Low Profile
Action Type
Double Acting
Stroke Length
40mm
Series
MHF2
Maximum Operating Pressure
7 bar
Port Size
M5
Weight
850g
Gripping Force - Internal
Gripping Force - External
Minimum Operating Temperature
-10°C
Maximum Operating Temperature
60°C
Length
114mm
Height
41mm
Standards/Approvals
No
Width
62mm