SL POWER CONDOR Embedded Switch Mode Power Supply SMPS, CINT1175A5606K01
RS Stock No.: 848-1772Brand: SL POWER CONDORManufacturers Part No.: CINT1175A5606K01
brand-logo
View all in Switching Power Supplies
Technical Document
Specifications
Package Type
Open Frame
Country of Origin
China
Product details
Switch Mode, Single Output, Industrial Power Supply, CINT1175 Series
The SL Power Electronics CINT1175 family is a series of high density, single output, open-frame AC/DC power supplies. These switch mode power supplies measure only 2 X 4 inches and less than 1U high, the CINT1175 provides 175W with 90% efficiency at 240Vac and 120W under convection. The CINT1150 power supplies operate at universal input range of 90 to 264Vac and wide temperature range -10°C to +70°C, delivering full rated output power up to +50°C. The CINT1175 models come with standard outputs of 12Vdc, 15Vdc, 24Vdc, 48Vdc and 56Vdc. The power supplies also feature Power Fail and DC OK signals. Approved to EN/IEC/UL60950-1, 2nd edition, the CINT1150 power supplies are ideal for industrial and ITE and many other applications where power density and cost are critical.
2 x 4 x 1.3 inches package
For 1U Applications
175W w/air, 120W convection cooled
Universal Input 90-264 Vac
Average Efficiency meets Level V Requirements
12V fan output
Efficiency 90% typical at Full Load