RS Stock No.: 285-8875Brand: SICKManufacturers Part No.: MM12-60APS-ZCK
View all in Magnetic Proximity Switches
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Magnetic Proximity Sensor
Body Style
Cylindrical Thread Design
Switch Output
PNP
Output Function
NO
Housing Material
Nickel Plated Brass, Metal
Terminal Type
M12 Connector
Switching Current
200 mA
Switching Frequency
1000Hz
IP Rating
IP67
Minimum Operating Temperature
-25°C
Switching DC Voltage
30 V dc
Sensing Range
0 to 60 mm
Maximum Operating Temperature
75°C
Length
46mm
Standards/Approvals
EN 60947-5-2, According to EN 60529
Series
MM12-60APS-ZCK
Country of Origin
Hungary
Stock information temporarily unavailable.
EGP 7,320.00
EGP 7,320.00 Each (ex VAT)
SICK Magnetic Proximity Sensor, IP67, 200 mA
EGP 7,320.00
EGP 7,320.00 Each (ex VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Product Type
Magnetic Proximity Sensor
Body Style
Cylindrical Thread Design
Switch Output
PNP
Output Function
NO
Housing Material
Nickel Plated Brass, Metal
Terminal Type
M12 Connector
Switching Current
200 mA
Switching Frequency
1000Hz
IP Rating
IP67
Minimum Operating Temperature
-25°C
Switching DC Voltage
30 V dc
Sensing Range
0 to 60 mm
Maximum Operating Temperature
75°C
Length
46mm