SICK IMF12-08NPPNC0S Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 PNP IMF 30V 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 121-2738Brand: SICKManufacturers Part No.: IMF12-08NPPNC0S
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M12
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP69K, IP68
Terminal Type
M12 Male Connector
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
100°C
Standards/Approvals
CE Certified, cULus Listed, EN 60947-5-2, FDA, UL E181493
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
IMF
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Hungary
Product details
IMF Series Inductive Sensors
Sensing ranges: 2 mm ... 20 mm
Electrical configuration: DC 3- and 4-wire
Enclosure rating: IP68, IP69K
Temperature range: −40°C to 100°C
Visual adjustment indicator
IO-Link compatible
Resistant to industrial cleaning agents
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
EGP 5,441.00
EGP 5,441.00 Each (ex VAT)
EGP 5,441.00
EGP 5,441.00 Each (ex VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M12
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP69K, IP68
Terminal Type
M12 Male Connector
Mount Type
Non-Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
100°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
IMF
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Hungary
Product details
IMF Series Inductive Sensors
Sensing ranges: 2 mm ... 20 mm
Enclosure rating: IP68, IP69K