SICK IMF12-04BPSNC0S Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP IMF12-04BPSNC0S 30V 4 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 209-2470Brand: SICKManufacturers Part No.: IMF12-04BPSNC0S
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Detection
4mm
Maximum Operating Temperature
100°C
Standards/Approvals
EN 60529, ISO 20653:2013-03, EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
IMF12-04BPSNC0S
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Hungary
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
EGP 4,821.00
EGP 4,821.00 Each (ex VAT)
EGP 4,821.00
EGP 4,821.00 Each (ex VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Width
12mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Stainless Steel
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Detection
4mm
Maximum Operating Temperature
100°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
2kHz
Shielding
Unshielded
Series
IMF12-04BPSNC0S
Switching Current
200mA