RS PRO IDS-2000E Series, 200 MHz Portable Oscilloscope, 4 Channels - UKAS
RS Stock No.: 123-3676Brand: RS PRO
brand-logo
View all in Oscilloscopes
Technical Document
Specifications
Brand
RS Pro
Product Type
Oscilloscope
Bandwidth
200MHz
Number of Channels
4
Oscilloscope Type
Portable
Oscilloscope Form
Digital Storage
Memory Depth
1Mpts
Interface Type
CAN, IIC, LIN, RS232, RS422, RS485, SPI, UART, USB
Screen Size
8 in
Series
IDS-2000E
Height
384mm
Depth
127.3mm
Standards/Approvals
CE, EN 61340
Width
208mm
Minimum Time Base
1ns/div
Maximum Vertical Sensitivity
10V/div
Waveform Refresh Rate
120000per sec
Rise Time
1.75ns
Maximum Time Base
100s/div
Calibrated
UKAS
Minimum Vertical Sensitivity
1mV/div
Plug Type
UK, EU
Vertical Resolution
8 bit
Display Type
LCD
Safety Category Level
CAT I, CAT II
Safety Category Voltage
300V
Power Source
Mains
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
RS PRO IDS-2000E Series Visual Persistence Digital Oscilloscopes
RS PRO IDS-2000E Series Digital Storage Oscilloscopes (DSO) offer features normally only available on much higher-priced scopes or as expensive add-ons. The models are equipped with Visual Persistence Oscilloscope (VPO) technology. This uses a high-density IC for hardware acceleration to transfer all the acquired data into the displayed waveform image. RS Pro IDS-2000E Series can clearly display complex and random waveforms using its 8 inch 800 x 400 16:9 TFT LCD display and maximum 1 mV/div vertical range.
Options available:
Features and Benefits IDS-2000E Series
  • 10 M depth of memory
  • VPO waveform display technology
  • Waveform update rate 120 000 wfm/sec
  • 8 inch 800 x 480 TFT LCD display
  • Maximum 1 Mpts FFT
  • Digital filter function
  • Segmental waveform and waveform search functions
  • l²C/SPI/UART/CAN/LIN serial bus trigger and decoding function
  • Datalog function for waveform observation in long period of time
  • Network storage function
  • Dimensions: 384 x 208 x 127.3 mm
  • Weight: 2.8 kg
Typical Applications
  • Laboratories
  • Educational establishments
  • Product testing and Quality Assurance
  • Service operation and post-sales support
  • Product development and debugging
FAQs
Why choose RS PRO?
Supplied with
Switchable passive probe (1 per channel), quick start guide, user manual on CD, power cord
RS Pro
View all in Oscilloscopes
Stock information temporarily unavailable.
EGP 243,321.00
EGP 243,321.00 Each (ex VAT)
Calibration type
EGP 243,321.00
EGP 243,321.00 Each (ex VAT)
Calibration type
Technical Document
Specifications
Brand
Product Type
Oscilloscope
Bandwidth
200MHz
Number of Channels
4
Oscilloscope Type
Portable
Oscilloscope Form
Digital Storage
Memory Depth
1Mpts
Interface Type
Screen Size
8 in
Series
IDS-2000E
Height
384mm
Depth
127.3mm
Standards/Approvals
CE, EN 61340
Width
208mm
Minimum Time Base
1ns/div
Maximum Vertical Sensitivity
10V/div
Waveform Refresh Rate
120000per sec
Rise Time
1.75ns
Maximum Time Base
100s/div
Calibrated
UKAS
Minimum Vertical Sensitivity
1mV/div
Plug Type
UK, EU
Vertical Resolution
8 bit
Display Type
LCD
Safety Category Level
CAT I, CAT II
Safety Category Voltage
300V
Power Source
Mains
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
Product details
Options available:
  • 10 M depth of memory
  • Maximum 1 Mpts FFT
  • Digital filter function
  • Network storage function