Renesas Electronics X9C103SZ Digital Potentiometer 100-Position 10 kΩ Linear 1-Channel 8-Pin SOIC
RS Stock No.: 921-5349Brand: Renesas ElectronicsManufacturers Part No.: X9C103SZ
brand-logo
View all in Digital Potentiometers
Technical Document
Specifications
Product Type
Digital Potentiometer
Resistance
10kΩ
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
300 ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Number of Pots per Package
1
Mount Type
Surface
Interface Type
Serial-3 Wire
Package Type
SOIC
Minimum Supply Voltage
5V
Pin Count
8
Maximum Supply Voltage
5V
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
5mm
Height
1.5mm
Standards/Approvals
No
Series
X9C10
Automotive Standard
No
Product details
Digital Potentiometer, Intersil
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
EGP 1,408.00
EGP 704.00 Each (In a Pack of 2) (ex VAT)
Select packaging type
EGP 1,408.00
Select packaging type
Product Type
Digital Potentiometer
Resistance
10kΩ
Taper Type
Linear
Temperature Coefficient
300 ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Number of Pots per Package
1
Mount Type
Surface
Interface Type
Serial-3 Wire
Package Type
SOIC
Minimum Supply Voltage
5V
Pin Count
8
Maximum Supply Voltage
5V
Minimum Operating Temperature
0°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Length
5mm
Height
1.5mm