Panasonic 330 μF Capacitor 63 V dc, Through Hole - EEUFS1J331L Radial Lead
RS Stock No.: 240-3957Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFS1J331L
Capacitance
330μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FS
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
EGP 13,400.00
EGP 67.00 Each (In a Bag of 200) (ex VAT)
EGP 13,400.00
Specifications
Capacitance
330μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FS
Dissipation Factor
8%