Panasonic 100μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - EEUFR1H101B
RS Stock No.: 176-3765Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1H101B
Capacitance
100µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
8 Dia. x 11.5mm
Height
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
1000h
Ripple Current
870mArms
Series
FR
Polarised
Polar
Leakage Current
1 μA
Tolerance
±20%
Dissipation Factor
0.1%
Click here to find out more
You may be interested in
RS PRO 100 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole Radial Lead
EGP 16.00Each (In a Bag of 1000) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
EGP 16,000.00
EGP 16.00 Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
EGP 16,000.00
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
100µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
8 Dia. x 11.5mm
Height
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
1000h
Ripple Current
870mArms
Series
FR
Polarised
Polar
Leakage Current
1 μA
Tolerance
±20%
Dissipation Factor
0.1%