Panasonic 1000 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1E102LB Radial Lead
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
EGP 21,000.00
EGP 42.00 Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
EGP 21,000.00
Specifications
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%