Panasonic 560 μF Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUFM1H561 Radial Lead
RS Stock No.: 526-1727Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFM1H561
Capacitance
560μF
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
7000 h
Leakage Current
280μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
High reliability
Long life
High ripple current
EGP 515.00
EGP 103.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Select packaging type
EGP 515.00
Select packaging type
Specifications
Capacitance
560μF
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
7000 h
Leakage Current
280μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V