Panasonic 180 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM1H181L Radial Lead
RS Stock No.: 526-1632Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFM1H181L
Capacitance
180μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
4000 h
Leakage Current
90μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V
High reliability
Long life
High ripple current
EGP 345.00
EGP 69.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Select packaging type
EGP 345.00
Select packaging type
Specifications
Capacitance
180μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
4000 h
Leakage Current
90μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 25 V to 50 V