Panasonic 4700 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFK1C472S Radial Lead
Capacitance
4700μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Series
FK Radial
Leakage Current
752μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series 6.3 V to 16 V
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Miniaturised solution (30% to 40% less than the FC series)
Low ESR
High reliability
Long life
High ripple current
EGP 1,325.00
EGP 265.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Select packaging type
EGP 1,325.00
Select packaging type
Specifications
Capacitance
4700μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Series
FK Radial
Leakage Current
752μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series 6.3 V to 16 V