Panasonic 2700 μF Capacitor 10 V dc, Through Hole - EEUFK1A272 Radial Lead
RS Stock No.: 571-527Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFK1A272
Capacitance
2700μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
270μA
Tolerance
±20 %
Series
FK Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series 6.3 V to 16 V
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Miniaturised solution (30% to 40% less than the FC series)
Low ESR
High reliability
Long life
High ripple current
EGP 630.00
EGP 126.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Select packaging type
EGP 630.00
Select packaging type
Specifications
Capacitance
2700μF
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
270μA
Tolerance
±20 %
Series
FK Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series 6.3 V to 16 V