Panasonic 2700 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1V272 Radial Lead
RS Stock No.: 572-340Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1V272
Capacitance
2700μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
31.5mm
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
16mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
EGP 1,245.00
EGP 249.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
EGP 1,245.00
Specifications
Capacitance
2700μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
31.5mm
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
16mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF