Panasonic 1800 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFC1V182 Radial Lead
Capacitance
1800μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
22mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
EGP 760.00
EGP 152.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Select packaging type
EGP 760.00
Select packaging type
Specifications
Capacitance
1800μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
22mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 1800μF - 15000μF