Panasonic 390 μF Capacitor 63 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1J391 Radial Lead
RS Stock No.: 315-0990Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1J391
Capacitance
390μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Ammo Pack
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
70mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 330μF - 680μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
EGP 525.00
EGP 105.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Select packaging type
EGP 525.00
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
390μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Ammo Pack
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
70mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 330μF - 680μF