Panasonic 100 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1E101SH Radial Lead
RS Stock No.: 240-3834Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1E101SH
Capacitance
100μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
Series
FC-A
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
EGP 24,000.00
EGP 12.00 Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
EGP 24,000.00
Specifications
Capacitance
100μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
Series
FC-A
Dissipation Factor
8%