Panasonic 33 μF Capacitor 25 V dc, Surface Mount Solder - EEEHD1E330AP 1000
RS Stock No.: 569-158Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHD1E330AP
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
55mA
Leakage Current
3μA
Equivalent Series Resistance ESR
Series
HD SMD
Product details
HD Series
Panasonic HD Series Type V electrolytic capacitors provide 5000 hours endurance at +105°C. Part numbers between 6.3 V and 35 V with an 'A' suffix are able to withstand high lead-free reflow temperatures.
EGP 220.00
EGP 44.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Select packaging type
EGP 220.00
Select packaging type
Specifications
Capacitance
33μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
55mA
Leakage Current
3μA
Series
HD SMD
Product details
HD Series