Panasonic 220 μF Capacitor 35 V dc Solder - EEEHA1V221UP
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Voltage
35 V dc
Packaging
Tape & Reel
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
170mA
Leakage Current
77μA
Series
HA SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
HA Series
Panasonic HA Series Type V electrolytic capacitors provide 1000 hours endurance at +105°C.
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Compact size
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
P.O.A.
Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Voltage
35 V dc
Packaging
Tape & Reel
Height
10.2mm
Polarity
Polar
Length
10mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
170mA
Leakage Current
77μA
Series
HA SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.14%
Product details
HA Series