Panasonic 1200 μF Aluminium Capacitor 16 V dc, Surface Mount - EEEFT1C122UP Surface Mount Can
RS Stock No.: 287-898Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFT1C122UP
Capacitance
1200μF
Product Type
Aluminium Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Polarity
Negative
Length
10.2mm
Package/Case
Surface Mount Can
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.2A
Leakage Current
192μA
Equivalent Series Resistance ESR
60mΩ
Series
FT
Automotive Standard
AEC-Q200
Country of Origin
Malaysia
EGP 595.00
EGP 119.00 Each (In a Bag of 5) (ex VAT)
Select packaging type
EGP 595.00
Capacitance
1200μF
Product Type
Aluminium Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Packaging
Tape
Height
5.4mm
Polarity
Negative
Length
10.2mm
Package/Case
Surface Mount Can
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
5000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
1.2A
Leakage Current
192μA
60mΩ