Panasonic 10 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1H100UR 1000
RS Stock No.: 537-0534Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1H100UR
Capacitance
10μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
85mA
Leakage Current
5μA
Equivalent Series Resistance ESR
1.52Ω
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%
Product details
FK Series
Product features:
• Low ESR
• High reliability
• High ripple current
• Low impedance
• Long life
• Surface Mount
Applications:
Approvals
AEC-Q200 qualified
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
EGP 200.00
EGP 40.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Select packaging type
EGP 200.00
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
10μF
Product Type
Mount Type
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Polarity
Polar
Length
5.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
85mA
Leakage Current
5μA
1.52Ω
Series
FK
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
200%