Panasonic 330 μF Capacitor 10 V dc, Surface Mount Solder - EEEFK1A331P
RS Stock No.: 249-1264Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEFK1A331P
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK SMD
Dissipation Factor
0.19%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
EGP 370.00
EGP 37.00 Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
Select packaging type
EGP 370.00
Select packaging type
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Length
10.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
600mA
Leakage Current
3μA
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FK SMD
Dissipation Factor
0.19%