Panasonic 10 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - ECEA1VKS100 Radial Lead
RS Stock No.: 116-919Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECEA1VKS100
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
5mm
Polarity
Polar
Length
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KS-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
KS Series
Panasonic KS Type A electrolytic capacitors offer a low profile solution with a height of only 5 mm. These radial capacitors feature 1000 hours endurance at +85°C.
Small profile
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
CAPACITOR 35 V 10 UF
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
EGP 115.00
EGP 23.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
EGP 115.00
Click here to find out more
You may be interested in
CAPACITOR 35 V 10 UF
Technical Document
Specifications
Capacitance
10μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
5mm
Polarity
Polar
Length
5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
85°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
3μA
Tolerance
±20 %
Series
KS-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
KS Series
Small profile
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
CAPACITOR 35 V 10 UF