Panasonic 22μF Electrolytic Capacitor 50V dc, Through Hole - ECE-A1HKA220
RS Stock No.: 807-3598Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ECE-A1HKA220
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
22µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
6.3 x 7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
2.5mm
Ripple Current
60mA
Leakage Current
3 mA
Tolerance
±20%
Series
KA
Product details
KA Series
Low profile, miniature capacitors designed for PCB applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
EGP 1,000.00
EGP 10.00 Each (In a Pack of 100) (ex VAT)
EGP 1,000.00
Specifications
Capacitance
22µF
Voltage
50V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
6.3 x 7mm
Length
7mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
6.3mm
Maximum Operating Temperature
+85°C
Lifetime
1000h
Lead Pitch
2.5mm
Ripple Current
60mA
Leakage Current
3 mA
Tolerance
±20%