Panasonic 33μF Electrolytic Capacitor 100V dc, Through Hole - ECA2AHG330
RS Stock No.: 727-0773PBrand: PanasonicManufacturers Part No.: ECA2AHG330
Capacitance
33µF
Voltage
100V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
8 (Dia.) x 11.5mm
Height
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
1000h
Tolerance
±20%
Series
M
Ripple Current
130mA
Leakage Current
3 μA
Product details
NHG Series
Radial lead type
EGP 70.00
EGP 7.00 Each (Supplied in a Bag) (ex VAT)
Select packaging type
EGP 70.00
Select packaging type
Specifications
Capacitance
33µF
Voltage
100V dc
Mounting Type
Through Hole
Technology
Electrolytic
Dimensions
8 (Dia.) x 11.5mm
Height
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Diameter
8mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
1000h
Tolerance
±20%
Series
M
Ripple Current
130mA