onsemi ESD9L3.3ST5G 1-Element Uni-Directional TVS Diode, 0.15 W, 2-Pin SOD-923
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Brand
onsemi
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
4.8V
Mount Type
Surface
Package Type
SOD-923
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
3.3V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
0.15W
Clamping Voltage VC
9V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
Maximum Peak Pulse Current Ippm
1A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
0.4mm
Length
0.85mm
Standards/Approvals
No
Series
ESD9L
Maximum Reverse Leakage Current
1μA
Automotive Standard
AEC-Q101
Product details
ESD Protectors, ON Semiconductor
Transient Voltage Suppressors, ON Semiconductor
Click here to find out more
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
EGP 240.00
EGP 24.00 Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
Select packaging type
EGP 240.00
Select packaging type
Specifications
Brand
onsemi
Diode Configuration
Single
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Uni-Directional
Minimum Breakdown Voltage Vbr
4.8V
Mount Type
Surface
Package Type
SOD-923
3.3V
Pin Count
2
0.15W
Clamping Voltage VC
9V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
1A
ESD Protection
Yes
Number of Elements per Chip
1
Maximum Operating Temperature
150°C
Height
0.4mm
Length
0.85mm