Omron E2E-X22B1T30-M1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 x 1.5 PNP E2E-NEXT 30V 50 mm 30 V dc 16 mA
Thread Size
M30 x 1.5
Length
58mm
IP Rating
IP67, IP67G, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Nickel Brass
Maximum Detection
50mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
IEC 60529
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
200Hz
Shielding
Shielded
Series
E2E-NEXT
EGP 6,702.00
EGP 6,702.00 Each (ex VAT)
EGP 6,702.00
EGP 6,702.00 Each (ex VAT)
Thread Size
M30 x 1.5
Length
58mm
IP Rating
IP67, IP67G, IP69K
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Nickel Brass
Maximum Detection
50mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
IEC 60529
Depth
30mm
Maximum Switching Frequency
200Hz