PIC16F1507 8-Bit Flash Microcontrollers
Microcontroller Features
20 MHz Max. CPU Speed
49 Instructions
16 Level Hardware Stack
16 MHz Internal Oscillator – Selectable Frequency Range 16 MHz to 32 kHz
18 I/O Pins
Power-On Reset (POR)
Power-Up Timer (PWRT)
Programmable Low Power Brown-Out Reset (LPBOR)
Extended Watchdog Timer (WDT)
In-Circuit Serial Programming (ICSP)
In-Circuit Debug (ICD)
Peripherals
12 Channel 10-bit Analogue to Digital Converter (ADC)
Voltage Reference
Two 8-bit Timers
One 16-bit Timer
Four 10-bit PWM Modules
Two Configurable Logic Cell (CLC) Modules
Numerically Controlled Oscillator (NCO)
Complimentary Waveform Generator (CWG)
Stock information temporarily unavailable.
EGP 416.00
EGP 104.00 Each (In a Pack of 4) (ex VAT)
Standard
4
EGP 416.00
Standard
4
Technical Document
Specifications
Brand
MicrochipFamily Name
PIC16F
Package Type
SSOP
Mounting Type
Surface Mount
Pin Count
20
Device Core
PIC
Data Bus Width
8bit
Program Memory Size
3.5 kB
Maximum Frequency
20MHz
RAM Size
128 B
Number of PWM Units
1 x 10 bit
Number of SPI Channels
0
Number of USART Channels
0
Typical Operating Supply Voltage
2.3 → 5.5 V
Number of CAN Channels
Number of UART Channels
Number of I2C Channels
Dimensions
7.5 x 5.6 x 1.85mm
Height
1.85mm
Number of LIN Channels
Number of Ethernet Channels
Number of PCI Channels
Pulse Width Modulation
4 x 10 bit
Width
5.6mm
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Instruction Set Architecture
RISC
ADCs
12 x 10 bit
Length
7.5mm
Number of ADC Units
1
Program Memory Type
Flash
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Maximum Number of Ethernet Channels
Product details
Microcontroller Features
20 MHz Max. CPU Speed
49 Instructions
16 Level Hardware Stack