KOA 100 Ω Ceramic Resistor 5 W 1 % BWR5C1000F
RS Stock No.: 182-5803Brand: KOAManufacturers Part No.: BWR5C1000F
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Brand
KOA
Resistance
100Ω
Product Type
Resistor
Resistor Type
Metal Oxide Film
Power Rating
5W
Tolerance ±
1%
Voltage
350V
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
BWR
Automotive Standard
No
Lead Pitch Radial
35mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Standards/Approvals
EU
Width
9.5mm
Height
9.5mm
Length
22mm
Temperature Coefficient
+100 ppm/K
Lead Diameter
0.8mm
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
EGP 980.00
EGP 196.00 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
EGP 980.00
Specifications
Brand
KOA
Resistance
100Ω
Product Type
Resistor
Resistor Type
Metal Oxide Film
Power Rating
5W
Tolerance ±
1%
Voltage
350V
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
BWR
Automotive Standard
No
Lead Pitch Radial
35mm
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Standards/Approvals
EU
Width
9.5mm
Height
9.5mm
Length
22mm
Temperature Coefficient
+100 ppm/K
Lead Diameter
0.8mm