KEMET 80 μF Capacitor 260 V ac, Snap-in - 080MS26ACMA1STD
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
KEMET
Capacitance
80μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Snap-in
Height
116mm
Length
116mm
Minimum Operating Temperature
-20°C
Pin Count
2
Termination Type
Screw
Maximum Operating Temperature
60°C
Lifetime
500 h
Standards/Approvals
IEC 60252-2, RoHS
Tolerance
0 to 25 %
Automotive Standard
No
Series
MS
Country of Origin
China
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
EGP 58,968.00
EGP 819.00 Each (In a Box of 72) (ex VAT)
EGP 58,968.00
Specifications
Brand
KEMET
Capacitance
80μF
Product Type
Capacitor
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Snap-in
Height
116mm
Length
116mm
Minimum Operating Temperature
-20°C
Pin Count
2
Termination Type
Screw
Maximum Operating Temperature
60°C
Lifetime
500 h
Standards/Approvals
IEC 60252-2, RoHS
Tolerance
0 to 25 %