IXYS 600 V 60 A Diode Switching 2-Pin TO-247 DSEI60-06A
RS Stock No.: 193-105Brand: IXYSManufacturers Part No.: DSEI60-06A
brand-logo
View all in Schottky Diodes & Rectifiers
Technical Document
Specifications
Brand
IXYS
Product Type
Diode
Mount Type
Through Hole
Package Type
TO-247
Maximum Continuous Forward Current If
60A
Peak Reverse Repetitive Voltage Vrrm
600V
Diode Configuration
Single
Series
DSEI60
Rectifier Type
Switching
Pin Count
2
Peak Reverse Current Ir
200μA
Maximum Forward Voltage Vf
1.8V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Peak Non-Repetitive Forward Surge Current Ifsm
600A
Peak Reverse Recovery Time trr
50ns
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
16.26mm
Height
21.46mm
Standards/Approvals
No
Automotive Standard
No
Product details
Rectifier Diodes, Ixys
Diodes and Rectifiers, Ixys
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
EGP 761.00
EGP 761.00 Each (ex VAT)
EGP 761.00
EGP 761.00 Each (ex VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Brand
IXYS
Product Type
Diode
Mount Type
Through Hole
Package Type
TO-247
60A
600V
Diode Configuration
Single
Series
DSEI60
Rectifier Type
Switching
Pin Count
2
Peak Reverse Current Ir
200μA
Maximum Forward Voltage Vf
1.8V
Minimum Operating Temperature
-55°C
600A
Peak Reverse Recovery Time trr
50ns
Maximum Operating Temperature
150°C
Length
16.26mm
Height
21.46mm